mycie rąk

Dlaczego mycie rąk chroni przed chorobami?

Czy wiesz, że według badań marki Tork aż 25% osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety? To dane, które mogą zaskoczyć, a na pewno zmartwić. Bo przecież aż 80% infekcji przenosimy właśnie przez ręce. Dodatkowo, jeśli przed minutą nie myłeś rąk, to w tej chwili masz na nich ok. 5 milionów bakterii1. Daje do myślenia, prawda? Ten artykuł powstał w czasie pandemii koronawirusa na świecie, gdy ludzie zaczęli doceniać dokładne mycie rąk i okazało się ono podstawowym środkiem ochrony zdrowia.

Jak mycie rąk wpływa na życie?

Żyjemy w czasach ogromnego rozwoju cywilizacyjnego, mamy łatwy dostęp do środków higienicznych, a mimo wszystko prawidłowa higiena rąk nas często przerasta. Dodatkowo wydawałoby się, że ludzie są coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z brudnymi dłońmi, a jednak bywa z tym różnie. Obecnie o tym, jak ważne jest mycie rąk uczymy od najmłodszych lat, chociażby przez takie akcje jak Mistrzostwa Świata w myciu rąk. Wszystko po to, by budować dobre nawyki i tym samym dbać o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich.

Mycie rąk. Instrukcja

Umieszczony wyżej film to okazja do zweryfikowania wiedzy i nawyków. To minutowe wideo pokazuje, jak prawidłowo myć ręce i ile powinno to mycie trwać. Jak widzisz ruchy są proste, a potrzebne środki to woda, mydło, ręcznik i… chwila cierpliwości. Pamiętaj, że 60 sekund spędzonych na higienie rąk może ochronić Ciebie i Twoich bliskich czy współpracowników przed dłuższą niedyspozycją, a nawet pobytem w szpitalu.

Ruchy, które widziałeś na filmie nie są przypadkowe. Co godne uwagi, metodę w 2009 roku zatwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Twórcą instrukcji jest G.A. Ayliffe’a, a jego ustalenia popiera także CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny). Co istotne, myjąc ręce w ten konkretny sposób, pozbędziesz się 90% groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów.

Koronawirus i higiena rąk

Niewątpliwie higiena rąk chroni także przed koronawirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19. Częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem to pierwsza z 5 głównych zasad profilaktyki, zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. MZ przypomina, że czynność powinna trwać minimum 20 sekund i być wykonywana przy użyciu wody, mydła lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Warto jednak pamiętać, że sama dezynfekcja nie wystarczy. Powinna być stosowana szczególnie, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła, jednak mycie rąk to podstawa. Ważne jest także, aby kaszleć/kichać zasłaniając się łokciem, nie dotykać twarzy, zachować bezpieczną odległość i w miarę możliwości – zostać w domu.

mycie rąk
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia. Źródło: Google

Na co chorujemy przez brudne ręce?

Czy znasz pojęcie chorób brudnych rąk? To choroby pokarmowe, których przyczyną mogą być nieodpowiednio przygotowane warzywa i owoce lub niewłaściwa higiena rąk właśnie. Do chorób brudnych rąk należą m.in.:

  • żółtaczka pokarmowa,
  • Salmonella,
  • tasiemczyca,
  • owsica,
  • zapalenie wątroby typu A.

Zadbaj o zdrowie

Obecnie życie większości z nas toczy się zupełnie innym rytmem niż dotychczas. Mamy więcej czasu dla siebie, a dodatkowo musimy spędzać go w domu. Potraktuj tę sytuację jako okazję, by dowiedzieć się więcej na temat własnego zdrowia i otoczenia. Niech krokiem w tym kierunku będzie omawiane tutaj mycie rąk. Tutaj możesz pobrać m.in. instrukcję mycia rąk. Jest gotowa do wydruku i umieszczenia w toalecie – w pracy czy w domu. W tym niezwykłym czasie zrób coś dobrego dla siebie i swojego otoczenia.

1 http://czystastrefa.pl/wp-content/uploads/2020/04/Broszura.pdf