sprzątanie biura

Jak myć i dezynfekować biuro? Praktyczne porady

Biura i pomieszczenia w których przebywamy podczas pracy powinny być sprzątane jak najczęściej. Szczególnie w sytuacji, kiedy istnieje wzmożona liczba zachorowań lub w okresach kiedy ryzyko zachorowań jest największe. Sprawdź, jak powinno wyglądać profesjonalne sprzątanie biura.

Sprzątanie biura. Co jest ważne?

W pracy, statystycznie licząc, przebywamy 1/3 dnia, mamy kontakt z wieloma powierzchniami i innymi osobami. Biurka, poręcze krzeseł i foteli, stoły, klamki, blaty w pomieszczeniach socjalnych oraz oczywiście toalety to miejsca, gdzie występuje ryzyko zakażeń.

sprzątanie toalety w biurze

Aby prawidłowo i skutecznie sprzątać biura należy się przyjrzeć kilku kwestiom.

Pierwsza sprawa to człowiek – pracownik, który sprząta. Na początek należy przeprowadzić szkolenie BHP i szkolenie stanowiskowe. W ich trakcie pracownik dowie się, jakie są zagrożenia płynące z wykonywania różnych czynności. Ważne są też zasady pracy i używania urządzeń (np. wózków serwisowych, odkurzaczy, itp.), zasady pracy ze środkami chemicznymi (np. zasada – wierszyk: pamiętaj chemiku młody, zawsze dolewaj kwas do wody) oraz zasady używania środków ochrony osobistej.

Kolejna rzecz to odpowiedni wybór preparatów chemicznych i narzędzi. Najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o sprzątanie biura, jest prosty podział środków chemicznych. Wyróżniamy wśród nich te do sprzątania bieżącego, jak i okresowego czy gruntownego. W pierwszym rodzaju będą mieściły się, np. płyny do powierzchni ponad podłogowych, płyny do podłóg, środki do czyszczenia toalet. W chwili obecnej, przy szerokiej ofercie rynkowej, powinny wystarczyć maksymalnie 3 środki chemiczne. Do sprzątania okresowego lub gruntownego dobieramy środki o mocniejszym działaniu, które będą działać agresywniej na czyszczone powierzchnie. Zazwyczaj jest to silny odkamieniacz do łazienek i toalet o niskim pH, silny płyn do usuwania zabrudzeń tłuszczowych o wysokim pH, uzupełniane mleczkiem do szorowania lub podobnymi preparatami. Dodatkowo w okresie zachorowań należy stosować preparaty dezynfekujące, czy to na bazie alkoholu czy to na bazie aktywnego tlenu. Co istotne wybór jest duży, więc należy zwrócić uwagę jak preparat oddziałuje na czyszczoną powierzchnię.

Systemy dozowania

Wielkość czyszczonej powierzchni powinna determinować używanie systemów dozujących. W przypadku małych biur można używać preparatów gotowych w butelkach ze spryskiwaczem. W dużych biurach, open space’ach praktykowane są systemy dozujące – ograniczają koszty zużycia, ryzyka przedozowania i zatruć pracowników przy nieodpowiednim stosowaniu. Zależnie od wielkości biur i pomieszczeń możemy używać profesjonalnych odkurzaczy tradycyjnych lub pionowych. W zależności od rodzaju powierzchni możemy używać wózków dwuwiaderkowych lub mopów do sprzątania na sucho. Tutaj warto zaznaczyć i polecić produkty z włóknami mikrofazy, która doskonale penetruje i czyści powierzchnie. Sprzęt ręczny nieodzowny w sprzątaniu to ściereczki w 3 kolorach. Kolory determinują miejsce lub powierzchnie, które będą czyszczone. Przykładowo kolorem niebieskim będą sprzątane biurka, stoły, poręcze i lustra, kolor czerwony powinien być stosowany w toaletach, kolor żółty może być do preparatów dezynfekcyjnych.

Co istotne, procedury i zasady sprzątania powinny być z góry ustalone i dostępne dla pracowników porządkowych. Każdy rodzaj pomieszczenia w biurze powinien posiadać plan higieny, który określa, jakim preparatem i przy pomocy jakich narzędzi sprzątamy: podłogi, parapety, biurka, szafki, lampy etc. W planie higieny powinna znajdować się informacja, czy rzeczy pozostawione na biurkach, np. planery, długopisy, kubki, mają zostać sprzątnięte i poukładane np. do szuflad, czy biurka nie mają być w ogóle sprzątane – wszystko to zależy od ustaleń. Ponadto przy używaniu ściereczek należy pamiętać o tym, że preparat natryskujemy na ściereczkę, a nie na czyszczoną powierzchnię. Dezynfekowanie powierzchni jest uzasadnione np. podczas epidemii i okresów zachorowań. Samo użycie detergentów nie zawsze zadziała i pozwoli usunąć z czyszczonych powierzchni bakterie, wirusy czy grzyby. Stąd dezynfekcja powierzchni w biurach musi być wykonywana zawsze po czyszczeniu – dezynfekujemy tylko umyte powierzchnie.

Sprzątanie biura. Podstawowe zasady

Możesz zastosować dwie podstawowe zasady sprzątania bieżącego:

  1. Zaczynamy od góry i kończymy na dole.
  2. Możemy też zacząć od najdalszego miejsca w pomieszczeniu. Pracujemy wtedy w kierunku drzwi lub zaczynamy od lewej do prawej strony i pracujemy w kierunku drzwi.

Podstawowe czynności podczas sprzątania powinny być wykonywane w następującej kolejności:

  1. Po wejściu do pomieszczenia otwieramy okno lub włączamy wentylację w celu przewietrzenia pomieszczenia.
  2. Zbieramy śmieci i opróżniamy kosze na odpadki.
  3. Zaczynamy usuwać kurz i zabrudzenia przy pomocy ściereczek, od górnych powierzchni (szafy, regały, parapety, blaty biurek, aparaty telefoniczne, monitory i klawiatury komputerów, drzwi, klamki).
  4. Odkurzamy lub myjemy podłogę – w zależności jaki jest jej rodzaj.
  5. Dezynfekujemy klamki, poręcze krzeseł, klawiatury komputerów, słuchawki aparatów telefonicznych.
  6. Zamykamy okna i opuszczamy pomieszczenie.

Korytarze i klatki schodowe, pomieszczenia typu sale konferencyjne myjemy podobnie, z tym że np. w przypadku korytarzy może nie być możliwości otwierania okien lub nie będzie koszy na odpady.

Mycie i dezynfekcja pomieszczeń biurowych zapewnią bezpieczeństwo pracownikom oraz odwiedzającym firmę klientom lub gościom, a co najważniejsze – ograniczą ryzyko zachorowań i absencji w pracy. Pobierz audyt czystości i sprawdź, jak wygląda kwestia higieny w Twojej firmie.

1 comment on “Jak myć i dezynfekować biuro? Praktyczne porady

  1. Pingback: Jak sprzątać, żeby było czysto? Profesjonalne sprzątanie - Czysta Strefa

Comments are closed.