organizacja imprez

Koronawirus: organizacja imprez. Zalecenia, wytyczne

Firmy oraz instytucje zajmujące się kulturą i rozrywką znajdują się na liście działalności najbardziej poszkodowanych przez pandemię wirusa SARS-CoV-2. Przez długi czas ich aktywność była w ogóle niemożliwa, a dopiero z początkiem czerwca na rządowej stronie www.gov.pl pojawiły się wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zatem powinna przebiegać organizacja imprez w najbliższym czasie? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaleceniom i rekomendacjom.

Organizacja imprez w czasie COVID-19

Dezynfekcja

Dezynfekcja rąk i powierzchni praktycznie w każdym miejscu użytku publicznego nikogo już nie dziwi. Niewątpliwie dezynfektanty mogą ochronić nas przed zakażeniem, dlatego są one również nieodzowne w trakcie imprez kulturalnych i rozrywkowych. Według wytycznych każdy, kto wchodzi na teren wydarzenia i je opuszcza, powinien zdezynfekować dłonie. Dodatkowo uczestnicy imprezy mają mieć zapewniony swobodny dostęp do środków dezynfekcyjnych w toaletach i szatniach, np. poprzez udostępnienie stacji z preparatami. Jeśli chodzi o zespół obsługujący imprezę, każda osoba powinna zostać wyposażona w środki ochrony osobistej i preparat do dezynfekcji właśnie.

Temat dotyczy także artystów i obsługi technicznej sceny, którzy będą musieli przyzwyczaić się do nowych standardów pracy. Dezynfekcja obejmie przykładowo wszystkie rekwizyty i dekoracje, a nawet instrumenty dęte, które trzeba będzie czyścić przy użyciu odpowiednich preparatów.

dezynfekcja rąk w trakcie imprez

Dystans

To jedna z najważniejszych, a zarazem chyba najtrudniejszych wytycznych do zrealizowania przez organizatorów imprez. O ile w przypadku artystów na scenie łatwo wyznaczyć odpowiednią odległość między nimi, to już dopilnowanie tego dystansu pomiędzy uczestnikami imprezy plenerowej może być trudniejsze. W miarę możliwości wykonawcy powinni zachować 1,5 m odstępu, a także należy ograniczyć usadzenie pełnego składu orkiestry w kanale orkiestrowym. Jeśli chodzi o publiczność, wszystkich dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji dłoni. Każdy powinien również zachować dystans w odległości minimum 1,5 m. Sugerowana odległość widowni od sceny to 2 m i 6 m, jeśli planowane są wystąpienia wokalne. Ponadto publiczność ma zajmować co drugie miejsce siedzące. W przypadku widowni stojącej należy zastosować oznaczenia poziome, wyznaczające odpowiedni dystans.

Inne środki bezpieczeństwa

Oprócz wyżej wymienionych kwestii higienicznych, zaleca się również wyłączenie z użycia suszarek do rąk w toaletach. W miarę możliwości należy zastąpić je bezdotykowymi dozownikami z ręcznikami papierowymi. Ma to zapewnić możliwość jeszcze bardziej higienicznego mycia rąk. Dlaczego to takie ważne? Tutaj znajdziesz wyczerpującą odpowiedź, popartą badaniami naukowymi.

Zaleca się także częste wietrzenie i wentylowanie pomieszczeń (z wyłączeniem systemów pracujących na zamkniętym obiegu powietrza i nieposiadających filtrów HEPA), w których odbywa się wydarzenie. Wietrzyć należy przed, w trakcie i po każdym dniu imprezy w pomieszczeniach zamkniętych.

Ważne jest także, aby w miarę możliwości zadbać o możliwie największą ilość toalet oraz dróg wejścia i wyjścia. Należy też pamiętać o specjalnie oznaczonych koszach na zużyte środki ochrony osobistej. Zaleca się również umieszczanie w widocznych dla wszystkich miejscach w toaletach instrukcji mycia rąk. Możesz pobrać ją TUTAJ.

Audyt Czystości

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój obiekt spełnia najwyższe wymagania higieniczne, pobierz Audyt Czystości i wykonaj go samodzielnie. Dzięki audytowi dowiesz się, co jeszcze możesz poprawić lub zmienić, by Twoi klienci mogli czuć się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *