sprzątanie profesjonalne

7 elementów, po których poznasz, że sprzątasz profesjonalnie

      Możliwość komentowania 7 elementów, po których poznasz, że sprzątasz profesjonalnie została wyłączona

Czy zastanawiałeś się kiedyś, na czym polega profesjonalne sprzątanie? Czym różni się od tego mniej fachowego? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, żeby móc pochwalić się pracownikom i klientom, że sprzątasz w firmie opierając się na najwyższych standardach? Oto 7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź czy je stosujesz.

1. Profesjonalne urządzenia do sprzątania

Swoje mopy, ścierki, zmiotki i wiadra kupiłeś w hipermarkecie? To niestety błąd. Są to urządzenia nieprofesjonalne, które pewnie świetnie służą Ci w domu, jednak tam używasz ich znacznie rzadziej niż w firmie. I właśnie do takiego sporadycznego sprzątania zostały zaprojektowane. W miejscu, w którym prowadzisz działalność zdarza się, że trzeba posprzątać nawet kilka razy dziennie. Dlatego powinieneś stawiać na wysokiej jakości urządzenia do sprzątania. Są one również wygodniejsze dla użytkownika. Na przykład kije do mopa są na tyle długie, że pozwalają na czyszczenie podłogi w pozycji wyprostowanej, co z kolei wpływa na zdrowie pracownika. Również same mopy i ścierki mają większą żywotność i wiele z nich spokojnie można prać w temperaturze 90°C nawet 200 razy. Natomiast te do użytku domowego po kilkunastu praniach w wysokiej temperaturze mogą stracić swoje właściwości. Na rynku jest wiele firm, które dostarczają sprzęt dla zawodowców (np. Vermop), a niektóre znane marki konsumenckie mają swoje profesjonalne odpowiedniki (np. Vileda Professional).

2. Chemia profesjonalna

Podobnie jak w przypadku sprzętu w środki do sprzątania można zaopatrzyć się  w supermarkecie czy drogerii, jednak to również nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Bo profesjonalna chemia jest znacznie wydajniejsza. Z jednej litrowej butelki zrobisz wiele więcej roztworów roboczych niż w przypadku zwykłej chemii gospodarczej. Co więcej, stosując systemy dozowania znacznie obniżasz koszty sprzątania, a także pozytywnie wpływasz na środowisko generując mniej odpadów. Żeby jeszcze lepiej dbać o naszą planetę, możesz wybrać profesjonalne środki ekologiczne (np. firmy Werner&Mertz). Wykorzystano w nich nie tylko naturalne składniki. Również sam proces ich produkcji oraz używane opakowania są ekologiczne.

chemia profesjonalna

3. Profesjonalny i przeszkolony personel

Jeżeli korzystasz z profesjonalnych urządzeń i chemii, to warto mieć również profesjonalny i przede wszystkim przeszkolony personel. Czy Twój pracownik stosuje tzw. ślad technologiczny podczas mycia podłogi? Wie, jakie ilości środków chemicznych są potrzebne do posprzątania danej powierzchni? Zdaje sobie sprawę, jaki rodzaj brudu posprząta środkami o kwaśnym pH, a jaki o pH zasadowym? Wie jak zabezpieczyć podłogę? Może się wydawać, że sprzątanie to prosta i niewymagająca wiedzy sprawa. Jednak profesjonalny i przeszkolony zespół potrafi posprzątać lepiej, szybciej, taniej i przede wszystkim skutecznie. Wybierając firmę, która dostarcza profesjonalnych środków, upewnij się, że jest stanie przeprowadzić szkolenie z ich używania lub podesłać materiały, które pomogą przeszkolić pracowników.

personel sprzątający profesjonalnie

4. Stosowanie zasad BHP

profesjonalny personel wie też, jak należy zachować higienę i bezpieczeństwo podczas sprzątania. A jakie są podstawowe zasady? Po pierwsze używanie rękawiczek, które chronią skórę przed działaniem środków czystości. Druga zasada to odpowiedni strój, który zabezpieczy pracownika przed brudem oraz sprawia, że pracownik jest lepiej widoczny. Po trzecie używanie bezpiecznego sprzętu (patrz punkt 1), oraz po czwarte – stosowanie chemii zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami odnośnie zużycia.

5. Posiadanie planu higieny/czystości

Aby zachować czystość w danym obiekcie, warto przygotować plan higieny, w którym opiszemy, jak często czyścić daną powierzchnię, jakimi środkami oraz przy użyciu jakich narzędzi. W takim planie możemy zawrzeć informacje o tym, jakie czynności powinny być wykonywane codziennie oraz jak wygląda sprzątanie gruntowne, czyli przeprowadzane raz na jakiś czas (np. na kwartał). Wprowadzenie takiego planu pomoże pracownikom odpowiedzialnym za sprzątanie zorganizować działania, a pozostałym pracownikom i klientom dostrzec różnicę w czystości. (Zachęcamy do pobrania Czystego Pakietu, w którym znajdują się przykładowe plany higieny, instrukcje mycia rąk oraz formularze, pomocne w codziennych czynnościach związanych ze sprzątaniem).

plany higieny, instrukcje, profesjonalne sprzątanie

6. Kontrola jakości

Sprawdzaj, czy Twój personel stosuje się do planu higieny, czy wykonuje zadania związane ze sprzątaniem gruntownym. Jeżeli tak – to pochwal, jeżeli nie, dowiedz się, dlaczego tak jest – być może brakuje sprzętu, odpowiednich środków lub czasu na wyczyszczenie wszystkiego. Być może wtedy warto

7. Zadowolony klient

Najlepszym dowodem, że sprzątasz profesjonalnie będzie zadowolony klient lub pracownik. Słuchaj ich, czytaj co piszą na forach intrnetowych, jakimi opiniami dzielą się w mediach społecznościowych. Wiele z nich dotyczy właśnie czystości – to cenne wskazówki.

To są podstawowe elementy, które świadczą o tym, że sprzątasz profesjonalnie. Zachęcamy do przeprowadzenia samodzielnie audytu czystości, który pomoże Ci sprawdzić, jakie miejsca wymagają więcej Twojej uwagi oraz profesjonalnego podejścia.

Pamiętaj czystość w firmie się liczy!