podróżując z dziećmi

Dziecko w podróży. Jak dbać o higienę podróżując z dziećmi?

      Możliwość komentowania Dziecko w podróży. Jak dbać o higienę podróżując z dziećmi? została wyłączona

Pomimo wprowadzonych ograniczeń oraz zasad związanych z epidemią koronawirusa, zdarza się, że z różnych przyczyn przemieszczamy się i podróżujemy z rodziną, z dziećmi. Ograniczenia z czasem mają zostać zniesione, choć sugerowane będzie noszenie maseczek ochronnych, których jednak podczas przebywania w gronie domowników, podczas jazdy samochodem nie trzeba używać. Warto pamiętać, że podróżując z dziećmi trzeba zachować ostrożność i stosować zasady, na które dotychczas, być może, nie zwracaliśmy uwagi. Nasza „normalność” ulegnie zmianie, a poprzez świadomość tego, jak łatwo można się zarazić, także w przyszłości powinno się je stosować. 

Nowa rzeczywistość

W nowej normalności, kieszonkowe płyny do dezynfekcji, rękawice jednorazowe i maseczki mogą być podstawowymi środkami, jakie będziemy stosować, np. podczas podróży.

Jeśli chodzi o dzieci starsze – kilkuletnie czy też nastolatków, trzeba cierpliwie tłumaczyć, dlaczego i po co nosimy maseczki, uwrażliwiać na higienę, pilnować mycia rąk. W przypadku małych dzieci to my sami musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Aby wyrabiać dobre nawyki, można posłużyć się materiałami udostępnionymi na stronie www.akademiaczystosci.pl. Materiały w zabawny sposób pokazują dlaczego mycie rąk jest ważne. Jesteśmy przekonani, że dzieciom pociechom się to spodoba.

podróżując z dziećmi

W trakcie postoju

Przemieszczając się z punktu A do punktu B zdarza się nam robić przerwy w podróży. Przerwa to zazwyczaj skorzystanie z toalety, zmiana pieluchy, posiłek. Warto zwrócić uwagę, żeby te rzeczy wykonywać z uwagą i świadomością istniejących, realnych zagrożeń, czy to podczas postoju przy autostradzie, czy podczas podróży koleją. Nie wiemy jak często drzwi, klamki, stoły i inne wyposażenie pomieszczeń, z których korzystamy, są czyszczone i dezynfekowane. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, jak w zasadach ruchu drogowego.

Rękawiczki jednorazowe to jeden z podstawowych środków ochrony, który możemy wykorzystać. Pamiętajmy jednak o tym, że np. po wyjściu z toalety czy też budynku stacji, powinniśmy je wyrzucić. W trakcie korzystania z przewijaków w miejscach publicznych używajmy podkładów jednorazowych. Starszym dzieciom zwracajmy uwagę, jak prawidłowo używać maseczki. Przed jedzeniem, jeżeli to możliwe, umyjmy ręce sobie i dzieciom. Jeżeli nie ma takiej możliwości – zdezynfekujmy je. Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce można zobaczyć tutaj.

Podróżując z dziećmi – bądź wzorem do naśladowania

Przypominajmy dzieciom o potrzebie higieny często. Rozmawiajmy o tym z dziećmi, zarówno małymi jak i większymi, dawajmy wzór, sami zachowując się prawidłowo. Dzieci na nas patrzą, a dobre nawyki, które będziemy w ten sposób wzmacniać, zaprocentują zdrowiem. Masz zaprzyjaźnione restauracje czy stacje paliw na swojej stałej trasie? A może jesteś właścicielem lub pracujesz w takim miejscu? Jeśli tak, pobierz koniecznie nasze instrukcje w dotyczące higieny i umieść w widocznych miejscach. Twoi klienci i pracownicy docenią ten krok!