profesjonalne sprzątanie

Jak sprzątać, żeby było czysto? Profesjonalne sprzątanie

      Możliwość komentowania Jak sprzątać, żeby było czysto? Profesjonalne sprzątanie została wyłączona

Można odpowiedzieć na to pytanie krótko – dobrze! Jednak żeby posprzątać dobrze, należy pamiętać, że profesjonalne sprzątanie wymaga stosowania określonych zasad i procedur. Są one związane z naszymi oczekiwaniami, oczekiwaniami użytkowników (gości, klientów, pracowników), rodzajem pomieszczeń i sprzątanych powierzchni. W artykule skupimy się na określeniu podstawowych zasad sprzątania w ujęciu celu, jaki chcemy osiągnąć.

Profesjonalne sprzątanie – 3 rodzaje

Sprzątanie, jako proces, możemy podzielić na 3 rodzaje: sprzątanie bieżące, sprzątnie okresowe oraz sprzątanie gruntowne. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się innymi zasadami, daje inne efekty, wymaga użycia odpowiednich preparatów chemicznych lub szczególnych technologii (np. krystalizacja marmuru).

Sprzątanie bieżące

Jak nazwa mówi, jest ono wykonywane najczęściej codziennie, na bieżąco. Może być wykonywane raz na 2-3 dni, w zależności od charakteru pomieszczeń. Wiążące są tutaj potrzeby i wymagania użytkowników. Sprzątanie bieżące polega na wykonaniu podstawowych czynności, których celem jest usunięcie zabrudzeń. Mowa tu o odkurzeniu i umyciu podłóg, starciu kurzu czy umyciu luster. Ponadto w trakcie sprzątania bieżącego personel sprzątający myje armaturę łazienkową oraz zbiera i wyrzuca śmieci. W obecnej sytuacji epidemicznej rekomendowane jest również dezynfekowanie powierzchni i pomieszczeń na zakończenie sprzątania. Zalecenie dotyczy szczególnie tzw. powierzchni dotykowych – biurek, klawiatur, włączników i kontaktów, klamek, desek sedesowych i baterii umywalkowych. Co istotne, podczas sprzątania bieżącego nakład pracy i środków powinien być jak najmniejszy. Efektywność i jakość zależy tu od kilku czynników – personelu sprzątającego (poziomu wyszkolenia i znajomości zasad sprzątania), rodzaju stosowanych preparatów chemicznych, rodzaju narzędzi i urządzeń do sprzątania czy też rodzaju i wyposażenia pomieszczeń.

Poniżej opisujemy kilka zasad, które należy stosować, aby na tytułowe pytanie odpowiedzieć – „dobrze”:

  • uzasadnione jest stosowanie chemii profesjonalnej z dobranym do charakteru pomieszczeń systemem dozującym (np. płyn do naczyń służy do mycia naczyń i nie należy nim myć podłóg);
  • biorąc pod uwagę koszty i nakłady, należy ograniczyć liczbę stosowanych preparatów chemicznych do maksymalnie 3 rodzajów: mycie podłóg i powierzchni ponadpodłogowych, odkamienianie toalet, preparat do dezynfekcji;
  • należy wprowadzić system ściereczek kodowanych kolorami, tzn. kolor determinuje rodzaj sprzątanej powierzchni (np. czerwony – łazienki, żółty – dezynfekcja, niebieski – powierzchnie ponadpodłogowe);
  • przy dużych, łatwo dostępnych i niezastawionych powierzchniach należy stosować mycie maszynowe (np. magazyny, markety).
profesjonalne sprzątanie

Sprzątanie okresowe

Sprzątanie okresowe należy wykonywać raz na jakiś czas, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Uwzględnia ono czyszczenie powierzchni, których nie sprzątamy regularnie, tak jak podczas sprzątania bieżącego. Ten rodzaj sprzątania możesz zaplanować raz na 2-3 miesiące lub dwa razy w roku (np. mycie szyb i okien wiosną i jesienią). Warto podkreślić, że nakłady na ten rodzaj sprzątania są większe niż w przypadku sprzątania bieżącego. Powodem może być potrzeba odpowiednich narzędzi i środków chemicznych, które pozwolą szybko i efektywnie usunąć brud. Okna i szyby, lampy sufitowe, elementy architektury wnętrza, górne powierzchnie szaf, drzwi i futryny – wszystkie te elementy czyścimy zazwyczaj w trakcie sprzątania okresowego. Sprzątanie okresowe możesz zaplanować po sprzątaniu bieżącym, które często stanowi jego element i można je łączyć. Przy sprzątaniu okresowym używamy środków chemicznych o „mocniejszym” działaniu niż w sprzątaniu bieżącym. Dodatkowo warto posłużyć się specjalistycznymi szczotami, przedłużkami do szczotek, mopami, zwyżkami itp.

Sprzątanie gruntowne

Profesjonalne sprzątanie obejmuje również sprzątanie gruntowne, czyli proces wymagający zwiększonych nakładów finansowych i osobowych. Sprzątanie gruntowne powinno być wykonane zawsze, gdy uznamy, że poprzedni rodzaj sprzątania nie daje już efektów. Przykładowo, kiedy mamy przerwy technologiczne, kiedy określają to nasze standardy. Ten typ sprzątania ma za zadanie usunąć cały nagromadzony brud, wszystkie możliwe do zidentyfikowania zabrudzenia oraz pozostawić pomieszczenia maksymalnie wyczyszczone.

Ten etap często wymaga fachowej wiedzy i dużych umiejętności. Jest to związane z używaniem bardzo „mocnych” preparatów chemicznych lub specjalistycznych maszyn i urządzeń w trakcie tego rodzaju sprzątania. Przykładem sprzątania gruntownego jest wspomniany proces krystalizacji marmuru, którego cel to odświeżenie i odnowienie wyglądu podłogi. Kolejny przykład to usuwanie powłok polimerowych i ponowne ich nałożenie w celu zabezpieczenia podłogi przed degradacją. Warto też wspomnieć pranie ekstrakcyjne, mycie elewacji zewnętrznych, czyszczenie systemów wentylacyjnych. Poprzez odpowiednio częste i dobre jakościowo sprzątnie bieżące i okresowe powinno się przesuwać w czasie sprzątanie gruntowne. Warto o tym pamiętać, gdyż jest to proces drogi i wymagający zwiększonych nakładów, a często także wyłączenia pomieszczeń z funkcjonowania.

Zatem zanim zaplanujemy zasady sprzątania w naszej firmie, dobrze jest przyjrzeć się potrzebom i określić oczekiwania. Należy też wziąć pod uwagę specyfikę naszych pomieszczeń. Wtedy z całą pewnością będziemy mogli powiedzieć, że sprzątamy tak, żeby było czysto, czyli dobrze!

W profesjonalnym sprzątaniu na pewno pomoże Ci wcześniejsza analiza stanu czystości i higieny w Twojej firmie. Wykonaj samodzielnie audyt czystości i sprawdź, które obszary możesz udoskonalić.