suszarki do rąk i koronawirus

Suszarki do rąk i koronawirus. Bezpieczeństwo gości

Zdrowie, bezpieczeństwo, higiena – to słowa, których w ciągu ostatnich miesięcy używaliśmy często jak nigdy dotąd. Jednak nie tylko o słowa tutaj chodzi, a o troskę i dbałość o te obszary życia właśnie. Co więcej, zapowiada się, że ta troska zostanie z nami na dłużej i przyniesie wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu. Za przykład niech posłuży nam nowy reżim higieniczny w toaletach publicznych. Otóż, jak stwierdza Główny Inspektorat Sanitarny, suszarki do rąk i koronawirus to (delikatnie mówiąc) nienajlepsze połączenie. Dlaczego powinniśmy zrezygnować z tych urządzeń?

Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Jak wiadomo, od blisko dwóch tygodni znów możemy korzystać m.in. z usług fryzjerskich, wrócić do treningów na halach sportowych czy też odwiedzić nasze ulubione bary i restauracje. Większość klientów nie kryje radości, podobnie jak właściciele i pracownicy tych miejsc. Mimo to musimy jednak pamiętać, że zagrożenie infekcji koronawirusem niestety nie minęło. Dlatego też nasze nawyki i zachowania w miejscach użyteczności publicznej muszą ulec zmianie. Podobnie z resztą jak wyposażanie lokali, sposób obsługi, ilość przyjmowanych klientów i wiele podobnych kwestii.

Co istotne, wytyczne co do sposobu funkcjonowania przedsiębiorcy otrzymują z góry, od Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej GIS:

Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z innymi Ministerstwami opracowuje i opiniuje aktualne wytyczne uwzględniające specyfikę działania różnych obszarów w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

gastronomia i pandemia
III etap odmrażania gospodarki

Suszarki do rąk i koronawirus

Dziś szczególną uwagę poświęcimy jednemu z zaleceń GIS, które jeszcze do niedawna mogłoby budzić dyskusje. A chodzi o suszarki elektryczne do rąk. Co ciekawe, przed wybuchem pandemii, w internecie i nie tylko można było obserwować zaciekłe dyskusje zwolenników i przeciwników suszarek do rąk. Propagatorzy twierdzili, że takie urządzenie to oszczędność pieniędzy i czasu, bo nie trzeba martwić się o regularne zamówienia ręczników papierowych. Dodatkowo podnosili oni aspekty środowiskowe czy higieniczne. Jednak głos zwolenników to jedno, a tzw. customer experience to coś zupełnie innego. Z badań wynika, że aż 90% mężczyzn i 91% kobiet woli osuszać dłonie za pomocą ręcznika papierowego niż suszarki elektrycznej1.

Co więcej, okazuje się, że korzystanie z suszarek do rąk to po prostu strata czasu. Osuszanie rąk za pomocą tych urządzeń trwa minimum 13 sekund. A jak jest z ręcznikami papierowymi? Chyba każdy z własnego doświadczenia wie, że, jeśli mamy do czynienia z produktem dobrej jakości, wystarczą 3 sekundy i dłonie są suche.

Co poza tym? Dochodzimy do kwestii, która z pewnością była decydująca dla GIS w trakcie formułowania wytycznych. Chodzi rzecz jasna o higienę. W dobie pandemii potwierdziło się to, co wiele osób podnosiło jeszcze w czasach „normalności”. Suszarki elektryczne do rąk zwiększają ryzyko zakażenia, w związku z czym zdecydowano, że we wszystkich toaletach publicznych urządzenia mają być wyłączone z użytku. Zalecane jest natomiast użycie ręczników papierowych. Dlaczego? Chodzi tu oczywiście o możliwość przenoszenia wirusów i innych zarazków. Powołajmy się znów na dane, według których suszarki do rąk o dużej mocy podmuchu mogą rozprzestrzeniać bakterie i wirusy nawet na odległość 3 metrów. Dla porównania w przypadku ręczników papierowych również istnieje ryzyko, jednak jest ono dużo niższe (odległość rozprzestrzeniania to max. 25 cm)².

suszarki do rąk i koronawirus

Zdrowie i bezpieczeństwo – Twój wybór

W obecnej sytuacji rezygnacja z suszarek do rąk to konieczność, a nie wybór. Warto jednak już teraz pomyśleć o przyszłości i wyciągnąć lekcję z tych niełatwych okoliczności. Wkrótce to Ty zdecydujesz, czy goście będą korzystali z higienicznych i bezpiecznych toalet w Twoim lokalu. Kliknij tutaj i sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o czystość i higienę w swojej firmie.

Źródła:
1 https://europeantissue.com/about-tissue/away-from-home/properties-of-tissue/user-preference-observational-study-issainterclean-amsterdam-2016/
2https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jam.13014

1 comment on “Suszarki do rąk i koronawirus. Bezpieczeństwo gości

  1. Pingback: Bezpieczeństwo w gastronomii i koronawirus - Czysta Strefa

Comments are closed.