organizacja imprez

Koronawirus: organizacja imprez. Zalecenia, wytyczne

      Możliwość komentowania Koronawirus: organizacja imprez. Zalecenia, wytyczne została wyłączona

Firmy oraz instytucje zajmujące się kulturą i rozrywką znajdują się na liście działalności najbardziej poszkodowanych przez pandemię wirusa SARS-CoV-2. Przez długi czas ich aktywność była w ogóle niemożliwa, a dopiero z początkiem czerwca na rządowej stronie www.gov.pl pojawiły się wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zatem powinna przebiegać organizacja imprez w najbliższym czasie? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaleceniom i rekomendacjom.

Organizacja imprez w czasie COVID-19

Dezynfekcja

Dezynfekcja rąk i powierzchni praktycznie w każdym miejscu użytku publicznego nikogo już nie dziwi. Niewątpliwie dezynfektanty mogą ochronić nas przed zakażeniem, dlatego są one również nieodzowne w trakcie imprez kulturalnych i rozrywkowych. Według wytycznych każdy, kto wchodzi na teren wydarzenia i je opuszcza, powinien zdezynfekować dłonie. Dodatkowo uczestnicy imprezy mają mieć zapewniony swobodny dostęp do środków dezynfekcyjnych w toaletach i szatniach, np. poprzez udostępnienie stacji z preparatami. Jeśli chodzi o zespół obsługujący imprezę, każda osoba powinna zostać wyposażona w środki ochrony osobistej i preparat do dezynfekcji właśnie.

Temat dotyczy także artystów i obsługi technicznej sceny, którzy będą musieli przyzwyczaić się do nowych standardów pracy. Dezynfekcja obejmie przykładowo wszystkie rekwizyty i dekoracje, a nawet instrumenty dęte, które trzeba będzie czyścić przy użyciu odpowiednich preparatów.

dezynfekcja rąk w trakcie imprez

Dystans

To jedna z najważniejszych, a zarazem chyba najtrudniejszych wytycznych do zrealizowania przez organizatorów imprez. O ile w przypadku artystów na scenie łatwo wyznaczyć odpowiednią odległość między nimi, to już dopilnowanie tego dystansu pomiędzy uczestnikami imprezy plenerowej może być trudniejsze. W miarę możliwości wykonawcy powinni zachować 1,5 m odstępu, a także należy ograniczyć usadzenie pełnego składu orkiestry w kanale orkiestrowym. Jeśli chodzi o publiczność, wszystkich dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji dłoni. Każdy powinien również zachować dystans w odległości minimum 1,5 m. Sugerowana odległość widowni od sceny to 2 m i 6 m, jeśli planowane są wystąpienia wokalne. Ponadto publiczność ma zajmować co drugie miejsce siedzące. W przypadku widowni stojącej należy zastosować oznaczenia poziome, wyznaczające odpowiedni dystans.

Inne środki bezpieczeństwa

Oprócz wyżej wymienionych kwestii higienicznych, zaleca się również wyłączenie z użycia suszarek do rąk w toaletach. W miarę możliwości należy zastąpić je bezdotykowymi dozownikami z ręcznikami papierowymi. Ma to zapewnić możliwość jeszcze bardziej higienicznego mycia rąk. Dlaczego to takie ważne? Tutaj znajdziesz wyczerpującą odpowiedź, popartą badaniami naukowymi.

Zaleca się także częste wietrzenie i wentylowanie pomieszczeń (z wyłączeniem systemów pracujących na zamkniętym obiegu powietrza i nieposiadających filtrów HEPA), w których odbywa się wydarzenie. Wietrzyć należy przed, w trakcie i po każdym dniu imprezy w pomieszczeniach zamkniętych.

Ważne jest także, aby w miarę możliwości zadbać o możliwie największą ilość toalet oraz dróg wejścia i wyjścia. Należy też pamiętać o specjalnie oznaczonych koszach na zużyte środki ochrony osobistej. Zaleca się również umieszczanie w widocznych dla wszystkich miejscach w toaletach instrukcji mycia rąk. Możesz pobrać ją TUTAJ.

Audyt Czystości

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój obiekt spełnia najwyższe wymagania higieniczne, pobierz Audyt Czystości i wykonaj go samodzielnie. Dzięki audytowi dowiesz się, co jeszcze możesz poprawić lub zmienić, by Twoi klienci mogli czuć się bezpiecznie.